مهندسی برند

کیفیت در محصول نیست در ذهن مخاطب است !

برند شما، ادراک و یا احساسی است که کل تجربه ی ارتباط با شما را نشان می دهد.

هویت شخصی که باعث تحریک دقیق، برداشت معنی دار در مخاطبان خود در مورد ارزش ها و ویژگی هایی که برای شخص وجود دارد

ذهنیت یا تجسم  عمومی از  جنبه های خاصی از یک شخص، شخصیت و مهارت.

برند مجموعه گره‌های ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، عقلی و مزیت‌هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال نموده‌است. تداعی معانی پیوند دادن تصاویر و نشانه‌ها با برند یا مزایا و فواید یک برند است. این مزایا یا فواید برند است که مبنای تصمیم‌گیری برای خرید آن واقع خواهد شد.
برند، (به انگلیسی Brand) همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند.
برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.
در فارسی واژهٔ مارک یا برند معمولاً برای اشاره به محصول یا خدمتی به‌کار می‌رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد. به بیان دیگر «برند» دارای ماهیت اجتماعی است و برندهای قدرت‌مند آن‌هایی هستند که افراد نسبت به آن‌ها حس مالکیت دارند و برای مثال می‌گویند: «این مارک، اسم مارک دلخواه من است». نمانام‌های برتر می‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آنها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.
در این راستا موضوع وفاداری به برند از مهمترین موضوعات موردتوجه شرکت‌ها می‌باشد و شرکت‌ها همواره به دنبال راه‌هایی برای کسب و جلب وفاداری مشتریان می‌باشند. یکی از مهمترین معیارهای وفاداری به برند، عامل یادآوری و بازآوری برند با گروه کالایی خاص می‌باشد که زمینه را برای خریدهای مجدد مشتریان فراهم می‌آورد.

مدیریت برند و مهندسی تبلیغات یک علم نوپا و به روز می باشد. طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) برند عبارت است از یک نام، اصطلاح،علامت، نشان، و یا ترکیبی از موارد ذکر شده برای شناسایی کالاها یا خدمات فروشنده تا گروهی از فروشندگان و متمایز کردن این کالاها یا خدمات از دیگر رقبا به کار می رود.
به طورخلاصه نام تجاری سبب شناسایی فروشنده، سازنده و یا ارئه کننده خدمت می گردد.
تعریف فوق به اندازه کافی در اهمیت برند و مهندسی برند گویا و کامل می باشد. نام تجاری در حقیقت تعهد دائمی فروشنده یا خدمات رسان به ارائه مجموعه ای از ویژگیها، مزایا و خدمات خاص به خریداران است.
برند همواره نیازمند گونه ای پاسداشت به صورت پایدارمی باشد. تا زمانی که یک محصول یا خدمت دارای وجه ممیزه مشخصی نباشد نمی توان به سادگی آن را برند نمود و این برند را پاسداری نمود.
برندها دارایی ها نا مشهور موسسات و شرکتها می باشند و باعث افزوده شدن ارزش افزوده سهام می کنند و در نهایت باعث افزایش درآمد و دارایی شرکت یا موسسه می گردند.

برندینگ یا برند سازی فعلی است که در نتیجه آن ارتباطی احساسی و عاطفی میان محصول و یا خدمت مورد ارائه و مشتری برقرار می گردد. مدیریت برند عبارت است از باورها، ارتباطات شفاف و هدفهایی که شرکت یا موسسه بر اساس آن برای مشتریان و جامعه هدف خود ارزش آفرینی می کنند. مدیریت برند علمی استراتژی برند نیروی محرکه اصلی و تعیین کننده برنامه های بازاریابی شرکتها محسوب می شود.
تثبیت موقعیت یک برند نسبت به دیگر رقبا، مشخص کردن جامعه هدف و مصرف کنندگان خاص، قیمت گذاری منطقی، ارتباطات منظم و دقیق با شرکاء به طور کلی و هرگونه ای سیاسی که برای حمایت از برند صورت می گیرد نیازمند دانشی است که حوزه تخصصی خود را میطلبد.